Mieszanie kolorów: Colormix

Drukarki Builder 3D Printers oferują nowe możliwości druku wielokolorowego w ramach unikalnego systemu Dual-Feed. Teraz Dual-Feed działa z możliwością mieszania różnych kolorów filamentu (color mixing)!

Urządzenia Builder 3D Printers są w stanie drukować z równoczesnym użyciem dwóch filamentów w różnych kolorach, łącząc je w zaprogramowany przez użytkownika sposób, co pozwala na uzyskanie przejść tonalnych i nowego, trzeciego koloru.

Nie oznacza to jeszcze, że druk obejmuje pełną paletę barw, lecz pozwala na uzyskanie dotychczas niespotykanych efektów.

Colormix: co to jest?

Podczas London 3D Print Show w 2013 roku miała miejsce premiera autorskiego, unikalnego systemu Dual-Feed. Pozwala on na naprzemienne stosowanie dwóch rodzajów/kolorów materiału (filamentu) podczas druku z jedną głowicą, a nie tradycyjnie dwoma. W ten sposób można drukować obiekty dwukolorowe o wyraźnej granicy między jednym kolorem a drugim. To jeszcze nie był Colormix.

Na podstawie systemu Dual Feed, w którym, jako jedynym na świecie, oba filamenty spływają do jednej głowicy, opracowano aplikację Colormix. Dzięki niej filamenty nie spływają do głowicy jeden po drugim, jak dotychczas, lecz są stapiane równocześnie i łączą się ze sobą. Dzięki aplikacji Colormix umożliwiono użytkownikowi sterowanie ich procentowym udziałem (np. 20% żółtego i 80% czerwonego), a także uzyskiwania efektu przejścia tonalnego (np. od 100% żółci do 100% czerwieni). Dało to nowe, niespotykane efekty przenikania barw oraz tworzenia nowych odcieni i kolorów. Colormix jest zatem dodatkową funkcjonalnością systemu Dual Feed, jego naturalnym rozwinięciem.

O ile w systemie Dual Feed przy druku dwukolorowym (a więc bez korzystania z funkcji Colormix) możliwe jest stosowanie dwóch rodzajów filamentu (np. PLA oraz PVA), o tyle funkcja Colormix wymaga użycia filamentów tego samego rodzaju (tylko PLA). Co więcej, aby mogły połączyć się prawidłowo i efektywnie, muszą to być filamenty wysokiej jakości i tego samego producenta, co gwarantuje, że mają te same parametry. Nie każdy filament PLA nadaje się do mieszania z innym ze względu na różnice w lepkości. Zalecamy używanie do tego celu filamentów dedykowanych marki 3dboom.

Jak działa funkcja Colormix?

Z funkcją Colormix możesz łączyć ze sobą dwa dowolne kolory PLA, uzyskując efektowne stopniowanie barw oraz powstanie nowego, trzeciego koloru. Zobacz film o tym, jak przebiega drukowanie, aby przekonać się, jak to wygląda w praktyce.

.

 

Przykładowe obiekty drukowane z efektem Colormix

 

xvaas-e1423952608294.png.pagespeed.ic.F_WbQm_8eh

 

black brown vase

 

W jaki sposób można łączyć kolory z funkcją Colormix?

Aby określić procentowy udział każdego z dwóch filamentów, należy zmodyfikować istniejący g-code wybranego przedmiotu poprzez aplikację Colormix tool do pobrania tutaj. Aby uruchomić aplikację, potrzebny jest klucz aktywacyjny, który znajduje się tutaj.

Mając aplikację Colormix tool oraz klucz aktywacyjny, uruchamiamy aplikację i ładujemy do niej wybrany gotowy g-code przedmiotu, który chcemy wydrukować. Następnie wystarczy ustalić udział każdego koloru na, przykładowo, 40% czerwonego i 60% żółtego. Udział kolorów ustalamy oddzielnie dla dolnej i górnej części przedmiotu, co daje nam większe możliwości uzyskiwania ciekawych efektów.

Aplikacja dokonuje następnie odpowiedniej modyfikacji wprowadzonego g-code’u oraz umożliwia pobranie gotowego pliku do druku z funkcją Colormix. I gotowe! Po wprowadzeniu zmodyfikowanego g-code’u do drukarki Builder, urządzenie połączy obie barwy filamentu w określony przez nas sposób, tworząc nowe odcienie i kolory.

Jak pisaliśmy wcześniej, funkcja Colormix wymaga użycia filamentów tego samego rodzaju (tylko PLA). Co więcej, aby mogły połączyć się prawidłowo i efektywnie, muszą to być filamenty wysokiej jakości i tego samego producenta, co gwarantuje, że mają te same parametry. Nie każdy filament PLA nadaje się do mieszania z innym ze względu na różnice w lepkości. Zalecamy używanie do tego celu filamentów dedykowanych marki 3dboom.

Jak wygląda proces uruchomienia funkcji Colormix krok po kroku?

Aby uruchomić funkcję Colormix i określić wybrane parametry druku należy użyć dedykowanej aplikacji Colormix tool.

1. Pobierz aplikację Colormix Tool.
2. Kup klucz aktywacyjny do aplikacji Colormix tool i użyj go.
3. Przygotuj g-code przedmiotu, który chcesz wydrukować. Upewnij się, że jest poprawny, a następnie otwórz go za pomocą aplikacji.
4. Określ procentowy udział każdego z dwóch kolorów, oddzielnie dla dolnej i górnej części przedmiotu.
5. Pobierz zmodyfikowany g-code.

Teraz g-code jest gotowy do druku z użyciem funkcji Colormix. Jednak nie każdy filament nadaje się do mieszania z innym, o czym pisaliśmy powyżej. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybierz do tego celu dwa dedykowane filamenty tego samego rodzaju (PLA) marki 3dboom.

Uwaga: aplikacja Colormix Tool jest przeznaczona na system Windows.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________¨
__