Łączenie kolorów: Colormix

NOWOŚĆ NA RYNKU: Drukarki 3D Builder oraz BIG Builder oferują nowe możliwości druku wielokolorowego w ramach unikalnego systemu Dual-Feed. Teraz Dual-Feed działa z możliwością mieszania różnych kolorów filamentu (color mixing)!

Urządzenia Builder 3D Printers są w stanie drukować z równoczesnym użyciem dwóch filamentów w różnych kolorach, łącząc je w zaprogramowany przez użytkownika sposób, co pozwala na uzyskanie przejść tonalnych i nowego, trzeciego koloru.

Nie oznacza to jeszcze, że druk obejmuje pełną paletę barw, lecz pozwala na uzyskanie  dotychczas niespotykanych efektów.

Colormix: co to jest?

Podczas London 3D Print Show w 2013 roku miała miejsce premiera autorskiego, unikalnego systemu Dual-Feed. Pozwala on na naprzemienne stosowanie dwóch rodzajów/kolorów materiału (filamentu) podczas druku z jedną głowicą. W ten sposób można drukować obiekty dwukolorowe o dwóch wyraźnie rozgraniczonych kolorach. To jeszcze nie Colormix.

Colormix, czyli funkcja łączenia/mieszania kolorów, jest rozwinięciem tego systemu, polegającym na możliwości sterowania użyciem każdego z dwóch stosowanych równocześnie materiałów poprzez określenie ich procentowego udziału. Daje to nowe, niespotykane efekty przenikania barw oraz tworzenia nowych odcieni i kolorów, na przykład poprzez mieszanie żółtego i niebieskiego filamentu uzyskuje się obiekt, w zależności od ustawień, żółto-zielono-niebieski lub zielony.

Jak działa funkcja Colormix?

Z funkcją Colormix możesz łączyć ze sobą dwa dowolne kolory PLA, uzyskując efektowne stopniowanie barw oraz powstanie nowego, trzeciego koloru. Zobacz film o tym, jak przebiega drukowanie, aby przekonać się, jak to wygląda w praktyce.

.

 

Przykładowe obiekty drukowane z efektem Colormix

 

colormix-3d-printvoorbeelden

black brown vase

W jaki sposób można łączyć kolory z funkcją Colormix?

Aby określić procentowy udział każdego z dwóch filamentów, należy zmodyfikować istniejący g-code w przeznaczonej do tego aplikacji Colormix tool. Aby uruchomić Colormix tool, potrzebny jest klucz aktywacyjny. Klucz aktywacyjny nie jest g-codem, a jedynie służy do uruchomienia aplikacji.

Mając klucz aktywacyjny, uruchamiamy aplikację Colormix tool i ładujemy wybrany gotowy g-code przedmiotu, który chcemy wydrukować. Następnie wystarczy zmienić parametry ze 100% każdego koloru na, przykładowo, 40% czerwonego i 60% żółtego. Aplikacja dokona odpowiedniej modyfikacji pliku. W wyniku tego procesu drukarka Builder połączy obie barwy, tworząc określone przez nas efekty.

Jak wygląda krok po kroku proces uruchomienia funkcji Colormix?

Aby uruchomić funkcję Colormix i określić wybrane parametry druku należy użyć dedykowanej aplikacji Colormix tool.

1. Pobierz aplikację Colormix tool.
2. Kup klucz aktywacyjny do aplikacji Colormix tool.
3. Użyj klucza aktywacyjnego i uruchom aplikację.
4. Za pomocą aplikacji otwórz g-code przedmiotu, który chcesz wydrukować. Upewnij się wcześniej, że g-code jest poprawny.
5. Określ procentowy udział każdego z dwóch kolorów i zmodyfikuj g-code.

Teraz g-code jest gotowy do druku z użyciem funkcji Colormix.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________¨
__